موکت پلی آمید چیست ؟

خصوصیات کلی موکت های پلی آمید :

موکت پلی آمید یا الیاف نایلون به شکل باور نکردنی با دوام و دارای خاصیت ارتجاعی است و انتخاب بسیار مطمئنی برای همه مکان های پر تردد مانند فرودگاهها ، هتلها ، دفاتر اداری و سازمانهای پر رفت و آمد است .
ضمناً در خصوص استاندارد حریق ( مقاومت در برابر گسترش آتش ) دارای رتبه خوبی است و در جدول های مربوط به استاندارد مقاومت در برابر گسترش آتش ، ( که عمدتاً دو استاندارد در دنیا مورد استفاده قرار می گیرد ) در رتبۀ قابل قبولی قرار دارد .

نایلون هنوز هم گسترده ترین و فراگیرترین انتخاب برای ساخت الیاف است و رقابت نزدیک و شانه به شانه ای با پلی پروپیلن دارد . این ماده به طرز خیره کننده ای محکم و با دوام بوده و به دلیل مقاومتی که در برابر کشیدگی دارد ، مورد استفاده قرار می گیرد .از این رو ، برای مکانهای پر رفت و آمد انتخاب اول است ، همچنین در مقابل فرسودگی و لکه پذیری کاملاً مقاوم هستند و در مقابل الکتریسیته ساکن نیز استاندارد مطلوبی دارند و نیز الیاف شان دارای ثبات رنگ هستند .

نقاط قوت موکت پلی آمید

✔️ ثبات رنگ بر اثر تابش نور آفتاب
✔️ مقاومت بالا در برابر گسترش حریق
✔️ برگشت به حالت اولیه پس از قرار گرفتن تحت فشار ( مانند زیر پایه های مبل ، تخت خواب و غیره )
✔️ مقاومت بسیار بالا در برابر سایش ، خورندگی و کهنگی ( برای مدل های بافت لوپ بسیار مناسب برای هتل ها و سالن ها)

انواع الیاف نایلون

الیاف نایلون از نظر ساختاری به ۲ دسته کلی تقسیم می شود که با داشتن ساختار مولکولی کاملا متفاوت و از نظر عملکردی تفاوت بسیار کمی با یکدیگر دارند . این دو گروه عبارتند از نایلون ۶ که دارای الیافی نرم تر است ، رنگ پذیری بهتری دارد و براحتی قابل بازیافت می باشد و نایلون ۶/۶ که الیافی سخت تر بوده و مقاومت بالاتری نسبت به سایش و دوام رنگ بالاتری دارد .

مواد تشکیل دهنده موکت پلی آمید

پلی آمید فیبر مصنوعی شناخته شده برای دوام ، انعطاف پذیری و راحتی آن است که موکت های پلی آمید مناسب برای خانه ها و مکان های پر تردد و شلوغ است ، به ویژه اگر شما بچه های کوچک داشته باشید . با انتخاب گسترده ای از رنگ ها ، الگوهای و سبک های موجود ، مطمئن شوید که یک موکت پلی آمید که برای سبک زندگیتان مناسب است پیدا کنید ، یک موکت فوق العاده نرم که میتواند با خواسته های یک خانواده شلوغ برخورد کند مجموعه ای عالی از موکت های پلی آمید را در بر میگیرد .

انعطاف پذیری موکت های نایلونی

موکت نایلونی خاصیت انعطاف پذیری و ارتجاعی بسیار خوبی از خود نشان می دهد و در میان الیافهای مصنوعی ، نایلون قویترین الیاف مصنوعی بوده که در عین حال خاصیت برگشت پذیری این الیاف نیز بسیار خوب است . استفاده از بخار آب ( دستگاه بخار شوی ) جهت نظافت موکت نایلونی هر ۱۲ یا ۱۸ ماه علاوه بر تمیز کردن این موکتها ، باعث تقویت خاصیت انعطاف پذیری این الیاف شده و در دوام این موکتها تاثیر بسیار زیادی دارد .

دوام و پایداری موکت نایلونی

موکت نایلونی ، موکتی بسیار با دوام محسوب می شود و با توجه به اینکه الیاف پلی آمید الیافی بسیار قوی است ، موکتهای نایلونی در برابر سایش مقاومت خوبی از خود نشان می دهد . همچنین ویژگی های الیاف نایلون ( پلی آمید ) سبب می شود که موکت نایلونی برخلاف موکتهای بافته شده از پشم طبیعی ، پرزدهی و ریزش پرز بسیار کمی داشته و در معرض خطر قارچها و کپکها نیز قرار نداشته باشند . عدم پرزدهی و ریزش الیاف باعث میشود که موکت نایلونی ، برای افرادی که مشکلات آسم و آلرژی و … دارند گزینه ای بهتر نسبت به موکتهای پشمی باشد .

مقاومت در برابر لکه پذیری

نایلون به دلیل خاصیت جذب بالا ، مقاومت لکه پذیری بالایی ندارد ، البته امروزه با استفاده از روش Solution Dyeing در فرایند رنگرزی الیاف ، این ضعف در موکتهای نایلونی برطرف شده است و نایلون هایی که به روش Solution Dyeing رنگ شده اند مقاومت بسیار خوبی نسبت به لکه پذیری از خود نشان می دهند و ثبات رنگ بسیار بالایی نیز خواهند داشت . ذکر این نکته ضروری است که ، الیاف نایلون خاصیت رنگپذیری بسیار خوبی دارد و این خاصیت سبب می شود که تنوع رنگ در موکتهای تولید شده با این الیاف بسیار بالا باشد .